Gerbiami skaitytojai,
UNO ir S8 PMC BLOG Division man suteikė garbę (Jausmas abipusis – aut. past.) prisidėti prie šio pirmojo tikro lietuviško airsofto tinklapio kūrimo ir tobulėjimo. Tad prie darbų.
Šioje skiltyje apžvelgsime, tai ką UNO pavadino “precizika”. Iš tiesų kalbėsiu įvariomis temomis apie snaiperio poziciją, ginklus ir įrangą airsofte. Neesu visų galų meistras ir mūsų tėvynėje atsiras ne vienas žmogus galintis pasakyti, kad yra “sennesnis” snaiperis nei aš, tad čia pateiskiu savo nuomonę, pamąstymus ir informaciją, kurią sukaupiau iki šiol domėdamasis airsofto “snaiperiavimu”, bei surinkau iš įvairių užsienio forumų, tinklalapių.
Kokios temos planuose. Temų daug ir jeigu gyvenimas nepaves – springiniai snaiperio ginklai, detalės, įranga, įvairūs modeliai, namūdinis (home-made) tiuningas, kaip pasidaryti ghillie, snaiperio vertė airsofte ir galbūt keletą kitų temų. Visą informacija stengiuosi pateikti aiškiai ir paprastai, be aukštų religinių materijų. Komentarai, klausimai ir patarimai yra ypač laukiami!
Važiuojam! ( „Поехали!“ –Gagarinas 1961 m. balandžio 12 d. – aut. past. :)
Pirmoji dalis. Spyruoklinis (springinis) airsoft snaiperio ginklas ir jo sandara (toliau ginklas)
Spyruoklinis ginklas savo veikimo principais siekia dar viduramžius. Šūvio jėga yra sukaupiama svarmenyse, spyruoklėse ar templėse (pvz. Arbaletai). Šiuo atveju jėga tempimui sukuriama mūsų, šaulių rankomis, traukiant ar sukant tam tikrus mechanizmus.
Pakalbėkime apie ginklo išorinę sandarą ir angliškus atitikmenis, kurias remdamiesi galėsite plėsti savo akiratį ar užsisakyti iš parduotuvių norimas prekes. Pateiksime šiek tiek inforamcijos ir niuansų apie tai, ko galite tikėtis kiekvienoje vietoje. Toliau nurodyta sandara yra labai paviršutiniška ir gali būti gerokai praplečiama, bet dėl vietos trūkumo visko čia neminėsime.
1.1. Buožė (angl. stock, buttstock)
Buožė
Airsofte buožės dažniausiai būna pagamintos iš ABS plastiko, kito polimero, stiklo pluošto, rečiau metalinės (ant M14 EBR) arba medinės (CYMA AK serijos AEG). Būtent snaiperių buožės dažniausiai gaminamos iš plastiko. Šiuo atveju buožė vadinama ne tik ta dalis, į kurią remiasi petys, bet ir ta į kurią gulasi išorinis vamzdis. Buožei taip pat galima priskirti buožės padą – tai dalis, į kurią patys remiasi tiesiogiai. Dažniausiai guminė. Dažna buožė jau būna su gaiduko apsauga(trigger guard).
Gaiduko apsauga
Ko ieškoti – tvirta plastikinė buožė atlaikys daug kankinančių kovų. Kokybiška produktą išduoda jo svoris ir plastiko storis. Dar yra toks dalykas, kad pigus plastikas ir jaučiasi kaip pigus plastikas :) Pigias buožes plačiausioje ir storiausioje vietoje galima suspausti ir ji susispaus. Tai nėra blogai bendrąja prasme, bet kas norėtų, kad ginklas būtų kaip pripučiamas. Daugelis pigių buožių turi nemalonų aidą viduje, yra tokios tusčios(?). Tai nėra problema, jeigu plastikas pigus ir tvirtas, bet šūvio metu atkreipsite į save daugiau dėmesio nei reikėtų dėl susidarančio aido buožės viduje. Pigus buožės padas bus pagamintas iš plastiko ir nepadės jums stabiliau laikyti ginklo šūvio metu. Kokybiškas buožės padas (dažniausiai gumuotas) padės sumažinti slydimą nuo peties, bus minkštesnis ir turės daug malonesnį pojūtį. Kai kuriuose modeliuose buožės padas yra reguliuojamas, kas padeda pritaikyti ginklą šaulio rankos ilgiui. Gaiduko apsaugayra maža detalė, bet gali nulemti ar jums bus patogu šaudyti atėjus šaltam sezonui su storimis prištinėmis. Rinkitės arba modifikuokite apsaugą taip, kad būtų galima naudoti šiltas pirštines.
1.2. Uoksas (angl. receiver)
VSR-10 uoksas
Itin sunku rasti tinkamą nuotrauką iliustruojančią šią detalę, nes ji yra kaip ir jungiamoji detalė, nuolat aplipusi kitais komponentais. Ši metalinė detalė ypatinka tuo, kad ji sujungia viską į vieną ginklą. Prieš šios detalės prisiuka gaiduko mechanizmas ir buožė, išorinis vamzdis su hop up ir vamzdeliu. Į uoksą statosi cilindras su visu jėgos kaupimo ir perdavimo mechanizmu. Detalei nuolat tenka atlaikyti stresą ir apkrovas – kokybė čia būtina. Kita vertus retas spyruoklinis snaiperinis ginklas turi ne metalinį uoksą.
Ko ieškoti – visuomet ieškokite kokybiško metalo. Ši detalė turi išorinio vamzdžio sriegį pačiame priekyje, kuris aptarnaujant ginklą nusidėvi. Taip pat apžiūrėkite, kontrolinį šešiakampį ar kitą tvirtinimą, kuris fiksuoja kad išorinis vamzdis neatsisuktų nuo vibracijas. Esant reikalui tą varžtą tvirtai prisukite ir užklijuoti specialiais laikinais sriegių klijais. Ne iki galo priveržtas varžtas sugadins išorinio vamzdžio sriegį. Nuolat stebėkite ir valykite uokso vidų, nes per imitacinę gilzių išmetimo angą nuolat prikris smėlio. Smėlis nulems uokso ir cilindro paviršiaus dėvėjimąsi, sunkesnį užtaisymą (ypač su upgrade). Nepersistenkite su vidaus uokso tepimu, nes alyvuoti paviršiai labai traukia dulkes ir smėlį. Apržiūrėkite kitus tvirtinimus tarp buožės ir uokso, ypač dėmesį skirkite gaiduko tvirtinimo sriegiams. Jų nusidėvėjimas atsiranda dėl gaidukui tenkančių apkrovų. Esant reikalui juos galima tiesiog persriegti iš naujo ir naudoti didesnius varžtus.
1.3. Išorinis vamdis (angl. Outer barrel)
575mm VSR-10 išorinis vamzdis
Išorinis vamdelis yra neatsiejama ginklo dalis. Kaip minėta paprastai vamzdis tvirtinasi prie uosko vienu dideliu sriegiu. Savyje vamzdis slepia HOP-up kamerą (angl. hop-up chamber), vidinį vamzdelį (angl. inner barrel arba tightbore barrel or TBB), vamzdelio laikiklius (barrel spacers). Prie išorinio vamzdžio paprastai sukasi apkabos laikiklis (angl. mag catch), pačiame vamzdžio gale rasite prisukamą dangtelį (angl. end cap), vamzdžio prailginimą (angl. barrel extension), slopintuvą (angl. flash hider) arba sriegį duslintuvui (angl. Mock silencer) su kažkurio tipo sriegiu (palei laikrodį – CW ar prieš-laikrodį – CCW), dažniausiai 14mm skersmens.
Garso slopintuvas
Ugnies slopintuvas
Ko ieškoti – svarbiausiai, kad vamzdis būtų tiesus, o pagrindinis sriegis sveikas ir kokybiškas. Daug čia neprigalvosi. Egzistuoja įvairių ilgių ir tipų vamzdeliai – tiesūs, siaurėjantys, su įvairiomis įrantomis ir panašiai. Čia daugiau dizaino klausimas Pagal vamzdžio diametrą rinkitės ir vidinio vamzdelio laikiklius (angl. barrel spacers). Vidinio ir išorinio vamzdelio ilgius reikėtų derinti, nes jų ilgiai tikrai nesutampa. Jeigu išorinis vamdis per trumpas, ieškokite prailginimo arba montuokite duslintuvą (vidinio vamzdelio tik nepjaukite).
Kolkas tiek. Kitą kartą – vidinė ginklo sandara.
Pagarbiai.
Labai malonu cia matyti Tave Simpsonai! Su nekantrumu laukiam daugiau.
Triger – nuleistukas.
Padarei klaidą
TriGGer – nuleistukas gaidukas.
Šiuo atveju turėtų visgi būti nuleistukas, nes šiuolaikiniuose ginkluose ( airsoft’e iš viso neteko matyti) gaidukinė sistema naudojama itin retai.
Pritariu. Turint omenyje, jog tikros savo funkcijos jis ir neatlieka…