Sveiki draugai,
N-tajį kartą buvau paklaustas, kas kaip už kiek ir kodėl – šalmo pavažų sistema. Tiesa pasakius, iki šiol su ja susidūręs nebuvau ir ypatingai nesidomėjau. Mano pirmasis kontaktas su ja buvo prieš porą metų MW2 – Shadow Company samdiniai naudojo šiuos railus. Atrodė baisiai kietai… :) Tad norėdamas atsakyti skaitytojams, papasakosiu apie visą naujo tipo FAST šalmo sistemą bei apžvelgsiu vieną pavažų pavyzdį žemiau, parsisiųsta specialiai šiam straipsniui. Kai pradėjau domėtis šia sistema, supratau, jog tai dar viena kario ekipuotės sistemos natūrali evoliucija. Negaliu pasakyti, kada prasidėjo šios evoliucijos užuomazgos, nes konkrečiai niekur neminima, tačiau Mil-Spec Monkey pirmąjį kontaktą mini 2007 m. SHOT Show parodoje, o SoldierSystems 2006m. Mano nuomone, tai galėjo būti kur kas anksčiau, nes tokios sistemos poreikis modernioje kariuomenėje yra akivaizdus. Pvz. Norvegijai perka OPS Core Fast balistinį šalmą (nuotrauka viršuje) visai savo kariuomenei.
Tai bus naujas standartinis Norvegijos kariuomenės šalmas, kuris yra universalesnis ir leis sutaupyti gynybos ministerijos pinigus, kadangi nereiks naudoti kelių skirtingų sistemų ir atskiroms užduotims šalmai bus modifikuojami individualiai. Tiesa, jie dar čiumpa krūvas šalmo mandibulių, apatinių kevlarinių apsaugų, ausų apsaugų, NVG mauntų, šalm0 diržų ir tt . Tad kariuomenės, matyt, jau senai yra „davusios užsakymą“ panašiam sprendimui.
Kad kaip ten bebūtų, tačiau pirmieji modulinę šalmo ir jo priedų sistemą ištobulino ir pristatė Ops-Core firma, teisingiau jos dukterinė firma Artisent. Tai mažo kapitalo patriotiška firma Amerikoje (sugebanti aprūpinti Norvegijos kariuomėnę šalmais :) Šią sistemą jie pavadino FAST, kas angliškai šifruojasi kaip Future Assault Shell Technology, į lietuvių kalbą pavadinimas verčiasi labai kvailai, tad pasitenkinkite vien anglišku… Tiesa, Ops-Core išrado bei gamina atskirai parduodamą Head-Loc Retention System’ą, kuri leidžia patogiai ir patikimai pošalmyje esančiu mechanizmu suveržti šalmo diržus. Tas daugelį nepatogių šalmų pavertė itin patogiais :)
FAST arba F.A.S.T šalmo sistema tai įvairių šalmo priedų, tokių kaip šalmo pavažos, aukščiau paminėta diržų, naktinio matymo prietaisų tvirtinimo sistemos bei akių ir veido apsaugos elementų tandemas. Fast sistema leidžia su šalmu nudoti:
- Ryšio priemones. Puikus pavyzdys pirmoje nuotraukoje;
- Naktinio matymo prietaisus;
- Žibintuvėlius;
- Vaizdo kameras;
- Veido ir akių apsaugas;
- Deguonies kaukes;
- Apsaugines oro taršos kaukes;
- Strobus ir baterijas.
Nors Ops-Core ir žengė pirmuosius tvirtus žingsnius, bei lyderiauja kuriant modulinę šalmo sistemą, nors ir apsaugojo daugelį gaminių patentais, rinkoje iš kart atsirado kas gamina truputį kitaip atrodančias, interpretuotas ar patobulintas sistemas. O ką jau kalbėti apie tuos smulkius aksesuarų gamintojus, kurie puolė siūlyti įvairius šoninių pavažų priedus bei tvirtinimo mazgus jau egzistuojantiems niekučiams. Sena tiesa, jog karo pramonė yra viena iš labiausiai inovacijas skatinančių pramonių… dar, žinoma savo trigrašį kiša ir farmacija. Pasirodžius modulinio šalmo sprendimams, šia idėja netruko pasinaudoti ir pramonės grupių atstovai, pvz. sporto reikmenų gamintojai, darbo įrangos gamintojai…
OPS-CORE su FAST nėra vieninteliai pasaulyje sugalvoję, jog kariuomenėms reikia modulinio šalmo. Pavyzdžiui, Vokietija finansuoja valstybinį projektą, jau ne privatus išradėjas ir gamintojas, ir kuria vokiško modulinio šalmo prototipą – Galea (Romėniškas šalmo pavadinimas… oh tie vokiečiai :)
O Kanada jau testuoja savo naują modulinį balistinį šalmą :)
Straipsnio šaltiniai: http://www.ops-core.com/index.cfm http://www.militarymorons.com http://www.tnvc.com/ http://militarytimes.com http://www.soldiersystems.net/ Ačiū
Kartais LSB forume įsiplieskia diskusija „ar šalmai airsofte reikalingi, ar ne?“. Mano giliu įsitikinimu, čia tas pats kas diskutuoti klausimu, ar airsofte reikalingas dvigubas ar viengubas dėtuvių dėklas. Tai labai individualus pasirinkimas. Kiek toks šalmas (paprastai tai anglies pluošto kopija, arba nesenai pasirodę plastikinio kevalo šalmai) apsaugos jūsų kopūstą – tai jau kita kalba. Aš labai gerbiu airsofto komandas, rekonstruojančias konkrečius karinius padalinius. Mano nuomone, tai yra tie žmonės, kurie arisoftą daro airsoftu, kažkuria prasme atskiria mus nuo sportinio airsofto ir dažasvydžio. Kadangi nemaža dalis tokių rekonstruktorių įrangos dažnai būna tik butaforinė ir tiesioginės savo funkcijos neatlieka. Komandoms, kurios iki smulkmenų atkuria tam tikrus junginius, šalmas tampa būtinas atributas. Tikri šalmai yra labai brangūs, tad čia juos gelbsti Kinija, gaminanti pigias šalmų kopijas. Ar apsaugo airsofto šalmo kopija? Aš turiu šalmą. Ir tikrai jį naudoju, kai mano galva jo reikia. S8 PMC dauguma turi šalmus, kas neturi, tikrai juos planuoja įsigyti. Mes nusprendžiame juos naudoti tada kai vietiniame poligone vykstančiame žaidime turime reikalų su bunkeriu – žinome jog jį ginsime arba teks patūnoti viduje. Šiame bunkeryje yra trumpas koridorius su keliais laiptukais ir žema stakta viduryje. Ne vienas ten jau žvaigždes stebėjo. Patikėkite, net ir naudojant žibintuvėlį, pasitaiko kad į ją kertame kaktomis ar pakaušiais. Mano ir mano kolegų šalmai jau turi ne vieną randą užtarnauta ginant šį bunkerį. Dabar mes įsigudrinome at šios staktos klijuoti chemines švieseles, kad naujokai nesusižeistų, tačiau mūšio įkarštyje ir pažymėta stakta susilaukia dėmesio. Kartą šokau per langą iš pirmo medinio aukšto lango. Langas buvo išdaužtas, tačiau viršuje dar kyšojo kelios šukės. Kažkaip sugebėjau galva tas šukes užkabinti, tačiau mane išgelbėjo šalmas. Nesinori galvoti kaip būtų buvę be jo. Tokias ir panašias istorijas galite išgirsti iš mano kolegų, tiesa pasakius ir iš savo kolegų :) Prisiklausau kas kartą kai apie tai prašnenkame. Tad ar reikia šalmo – individualus pasirinkimas. Ar šalmas mūsų apsaugo – bent jau tas iš stiklo pluošto kurį naudoju pats – tikrai taip. Na, o visiems, kurie laiko save specialiųjų airsofto pajėgų kariais ir juokiasi iš šalmų, linkiu nesusižeisti… gal skarelės visgi jus apsaugos geriau nei šalmas, kad ir butaforinis.
Taigi, žadėta apžvalga. Rankose laikau šalmo pavažas, atsiųstas airsoftpark.com
- Gamintojas: Nežinome;
- Kilmės šalis: Nežinome;
- Pavadinimas: Tactical ARC Helmet Rail Black;
- Medžiaga: plastikas, varžtai – metalas;
- Matmenys: plotis – 5, 4.3, 5.2 cm;
- Svoris: 350g
- Spalva: juoda, turi ir OD ir Tan;
- Kaina: 19.99$ su siuntimu iš AirsoftPark.com.
Taigi, prekė atėjo supakuota paprastai, jokių etikečių, jokių pavadinimų – plastikinis maišelis. Viduje – dvi plastikinės juodos pavažos ir maišelis su varžtais bei plastikiniais atotampų kabliukais.
Maišelyje rasite 4 varžtus su veržlėmis, iš kurių 2 ilgesni ir du trumpesni – artimi tiems kurie jau yra mano šalme. Varžtai juodi, šiek tik blizgūs ir tai ne dažai, kadangi peiliu nenusigrando absoliučiai… Du atotampų kabliukai plastikiniai, juodi. Plastikas niekuo neišskirtinis, kietas, nors ir lankstosi. Gavęs varžtus palikau drėgname sandėliuke – per savaitę neaprudyjo. Keista, nes mano šalmo pora varžtų aprudyję, nors metalas ir panašus.
Pavažų plastikas labai kietas ir tvirtas. Savo struktūra praktiškai identiškas AEG rankenoms (toms, kur stovi motoriukas) – perlaužtas paviršius labai šiurkštus. Bandant sulenkti, kažkiek lenkiasi, tačiau daugiau lenkiant (~3cm) greičiausiai perlūš. Tiesa pasakius, aš vieną sulaužiau :) Ir žinau, jog susiklijuos tik epoksidiniais klijais, nes teko kartą klijuoti AEG rankeną. Pavažų forma išgaubta, kad atitiktų šalmo išgaubimą. Gramdant aštriu daiktu – tik braižosi, tad giliau įrėžti -sunkoka. Atliejos kokybiškos, praktiškai nesimato liejimo siūlių. Paviršius matiškas, nors nuotraukoje apšviesti saulės ir sublizgo.
Vidinė pavažų pusė blizgi. Struktūrą matote nuotraukoje – skersiniai ryšiai laiko formą ir suteikia standumo. Galuose yra ovalios skylės varžtams. Pavažos kampe yra vieta tvirtinti dujokaukės ar deguonies kaukės dirželiams. Pačių dirželių antgalių pakuotėje nebuvo. Jas įsigyti galima atskirai. Priekinėje pavažos dalyje yra skylė atotampai. Atotampos pakuotėje taip pat nebuvo, tačiau ją vėlgi galima įsigyti atskirai. Atotampos antgaliai – kabliukai – yra. negaliu pasakyti ar bendra konstrukcija teisinga, lyginant su tikromis realių šalmų pavažomis (jos veikiausiai metalinės), nes tikros nesu čiupinėjęs :)
Norint naudoti šias pavažas pagal paskirtį, pvz. tvirtinti žibintuvėlį ar kamerą, jums reikės atskirai įsigyti pavažos adapterį, ir ant jo tvirtinti priedus. Kadangi šios pavažos – yra išvirkščios. Toks sprendimas buvo pasirinktas tam, jog ant pavažų išvengti aštrių kampų, kokie yra ant mums įprastų ginklo pavažų. Tokį adapterį planuoju įsigyti ir išbandyti, ar jis tiks šioms kopijoms. Tiesa, kai kurie priedai parduodami jau su išvirkštine pavaža, tad adapterio nereikia. Atkreipkite dėmesį rinkdamiesi. Nežinia, kiek pavaža su adapteriu ir įrenginiu ant jo gerai laikys, visgi aukštas profilis. Apie tai nieko kol kas pasakyti negaliu, mes bandysime tai išbandyti su kolegos šalmu ir kamera.
Turiu šalmą MICH 2001. Tai yra įprastas MICH 2001 kokiais prekiauja airsofto įrangos parduotuvės. Rinkausi tokį, kadangi mano Cavalery swimmer stile ausine po jokiu kitu šalmu netelpa.
Kaip matote iš nuotraukos, mano šalmui ši pavaža netinka. Atstumas tarp dirželių tvirtinimo varžtų yra per didelis, kampas skirtas ausinėms išpjautas neteisingai – jis turėtų būti statesnis.
Nuotraukoje aukščiau matote kaip teisingai turėtų stovėti pavaža ir kokia turėtų būti teisinga išpjovos forma. Buvau užsispyręs uždėti šią pavažą, tam, kad jums parodyti, tačiau to padaryti man nepavyko. Plastikinę pavažą kaitinau verdančiame vandenyje, rankomis bandžiau ištempti, jog pasiektų abu varžtus… deja. Šis plastikas yra analogiškas AEG rankenų plastikui, jis neminkštėja. Išeitis vienintelę – rinktis kitą šalmą arba kitos formos pavažą (yra dar minkštesnio kampo pavažos, arba vienas didesnis blynas virš ausies). Ateinančią savaitę vyks žaidimas, bandysiu primedžioti įvairesnių šalmų (2000 2002) ir pabandyti pamatuoti ant jų šią pavažą.
Žemiau nuotraukose matote šalmo muliažą, ant kurio sumontuotos tokios pavažos, su pilna komplektacija – kampiniu kaukes dirželio kaišteliu ir NVG timpomis. Ant šalmo taip pat matote ir NVG kelmą.
Taigi, išvados. Pavaža kainavo tikrai nedaug, negaila nei dėl to, kad netiko, nei dėl to kad, vieną perlaužiau :) Patiko kaina, kadangi iki šiol tokios pavažos būdavo gerokai brangesnės. Plastikas neblogas, kietas, atlieja kokybiška, kas reta daiktams iš tų kraštų. Pridėti geri varžtai, manau nesurūdys. Kai išbandysiu su adapteriu ir priedais, parašysiu kas nepatiko, nes kol kas nieko ant šių pavažų nedėjau.
Ar tokios pavažos naudingos? Jei esate moderniosios kariuomenės rekonstruktorius, jei naudojate rimtesnį žibintuvėlį ant šalmo, jei ausinės po šalmu jums spaudžia, arba turite nukrypimą full face kaukėms – tokios pavažos būtinos :)
Pagarbiai, UNO
Be First to Comment